Aktuality
S radostí Vám oznamujeme, že oprava varhan byla dokončena (několik fotografií z montáže najdete zde). Žehnání obnoveného nástroje proběhne v pátek 12. listopadu během mše sv. od 18:00 hodin. V neděli 14. listopadu pak od 17:00 proběhne inaugurační koncert. Podrobnosti najdete na přiloženém plakátu.
Připomínáme také, že stále probíhá adopce píšťal. Pokud byste měli o některou píšťalu zájem, obraťte se, prosíme, na varhaníka Pavla Baxanta.
Fotografie zachycující průběh opravy vzdušnice najdete zde.
Další fotografie zachycují pokračující obnovu vzdušnice a obnovu hracího stolu.
Obnovu dřevěných píšťal rejstříku Bourdon 8′ můžete sledovat zde, obnovu Flöte Dulcis 4′ zde.
Obnova varhan byla započata 7. dubna 2021 odvozem píšťal a vzdušnice do dílny varhanáře. Fotografie z demontáže najdete v galerii.
Historie
Kolodějský kostel byl postaven v letech 1806–1807 jako náhrada za zrušený kostel sv. Bartoloměje v sousedním Újezdě nad Lesy. Kostel byl nejspíš od prvních let své existence vybaven varhanami. Původní nástroj, jehož autora bohužel neznáme, však zanikl při bouřce roku 1872:
Dne 12. července 1872 při velké bouři sjel blesk po kříži chrámového průčelí na zvonici, kde roztříštil část zvonového lešení. Malý zvon byl zachráněn od spadnutí a tím i většího poškození i tím, že byl zadržen příčním sloupem. Ze zvonice prorazil blesk stropem, vjel do varhan, kde zpřetrhal píšťaly a rozbil vzduchovod. Proraziv podlahu choru, vnikl do zpovědnice a vjel do zámku hlavních dveří, odkud přelétl po bočních oltářích a hlavní oltář, kde vyryl do kamenného tabernakulu dvě rýhy.
Nové varhany nedlouho nato zhotovila varhanářská dílna Karla Schiffnera za 540 zlatých. Nástroj byl posvěcen 13. září 1874 a dochoval se dodnes. Z původních varhan zůstal pouze pedál, který byl v těch nových znovu použit (právě dle dochovaného pedálu by se dalo autorství původního nástroje připisovat pražskému varhanáři Josefu Gartnerovi).
Opravy varhan pak v letech 1893 a 1907 provedl Schiffnerův bratr Heinrich, další drobné opravy provedli po roce 1918 kutnohorský varhanář Jan Tuček a roku 1994 pražský varhanář Vladimír Turnwald. Jinak nástroj procházel pouze běžnou údržbou.
Popis varhan a současný stav
Jak již bylo uvedeno, kolodějské varhany jsou raným dílem renomovaného pražského mistra Karla Schiffnera, celková koncepce nástroje však zřejmě vychází z prací pražského dvorního varhanáře Josefa Gartnera. U něj se Schiffner vyučil a roku 1863 převzal jeho dílnu. Je dost možné, že Schiffner dodal nástroj, který již Gartner rozpracoval, a pouze ho upravil a dokončil.
Varhany mají jeden manuál a celkem šest rejstříků – pět v manuálu (Bourdon 8‘, Flöte Dulcis 4‘, Geigen Principal 4‘, Violino 2‘, Mixtur 2fach) a jeden v pedálu (Octavbas 8‘). Pedál má krátkou oktávu s repeticí. Hrací i rejstříková traktura je mechanická, vzdušnice je zásuvková.
Záměr obnovy
Varhany prošly během téměř sto padesáti let své existence několika drobnějšími opravami, nikdy se však nedočkaly kompletní obnovy. Vzhledem k tomu a vzhledem k jejich současnému technickému stavu se naše farnost rozhodla přistoupit k jejich důkladné obnově. Oslovili jsme diecézního organologa Štěpána Svobodu, který nástroj detailně prohlédl, navrhl možnosti jeho opravy a doporučil nejvhodnější varhanářské dílny, které by se opravy mohly ujmout. Z oslovených pěti dílen o zakázku měly zájem dvě, z nichž lepší cenu i termín realizace nabídla dílna bíloveckého varhanáře Martina Tvarůžky. Varhany by tedy měly v tomto roce projít celkovou obnovou, a to za cenu 432 tisíc korun. Opraveny budou všechny píšťaly, vzdušnice, tónová i rejstříková traktura a hrací stůl. Dojde k ošetření dřevěných částí proti dřevokaznému hmyzu, bude nahrazen nevyhovující ventilátor, nástroj bude seřízen, nově intonován a naladěn.
Abychom tento záměr mohli uskutečnit, zahájili jsme na naše varhany sbírku, a to formou adopce jednotlivých píšťal. Varhany mají v manuálu okolo tři set píšťal, které nabízíme zájemcům k adopci v cenách 500 až 5 000 korun, dárcům pak jako poděkování předáváme malý certifikát. V současnosti se zejména mezi farníky vybralo již přes sto padesát tisíc korun, reprezentujících asi třetinu všech nabízených píšťal. Za poskytnuté dary bychom tímto chtěli všem dárcům ještě jednou velice poděkovat. Další dobrodinci budou samozřejmě vítáni. Věříme, že společnými silami se nám podaří zachovat i pro příští generace místní kulturní památku, která kolodějským slouží již téměř půl druhého století.
Přehled nabízených píšťal je uveden níže. Pokud byste měli o adopci některé z píšťal zájem, obraťte se, prosíme, na varhaníka Pavla Baxanta. Všem laskavým dárcům již předem děkujeme.
Přehled píšťal
Přehled prospektových píšťal