Výzva k modlitbě za mír na Ukrajině

Papež František vyz­val min­u­lou neděli k mod­l­it­bě za mír na Ukrajině a vyh­lásil stře­du 26. 1. jako zvlášt­ní den mod­liteb (více na webu vatikán­ského rozh­la­su). V naší farnos­ti se zapo­jíme při dnešní mši sv.

Nabízím ještě komen­tář k této příleži­tosti z webu „Celosvětová síť mod­l­it­by s papežem“:

Papež František vyh­lásil stře­du 26. led­na 2022 dnem mod­liteb za mír na Ukrajině. Vyjádřil obavy o její oby­vatele i o to, jak by se mohl rozšířit pří­pad­ný rusko-ukra­jin­ský kon­flikt. „Se znepoko­jením sle­du­ji ros­toucí napětí, které hrozí zasa­dit nový úder míru na Ukrajině a zpochyb­nit bezpečnost evrop­ského kon­ti­nen­tu, což by mělo ještě širší dopady,“ řekl papež v neděli při mod­l­it­bě Anděl Páně. „Srdečně vyzývám všech­ny lidi dobré vůle, aby se modlili ke vše­mo­houcí­mu Bohu, aby všech­ny pol­i­tické kroky a ini­cia­tivy slouži­ly spíše lid­ské­mu bra­trství než stran­ick­ým zájmům,“ dodal papež. „Ti, kdo sle­du­jí své vlast­ní cíle na úkor druhých, pohrda­jí svým lid­ským povoláním, pro­tože všich­ni jsme byli stvořeni jako bratři a ses­try. Z toho­to důvo­du a se znepoko­jením vzh­le­dem k součas­né­mu napětí navrhu­ji, aby příští stře­da 26. led­na byla dnem mod­liteb za mír.“

Ukrajina je nám být blízká. Podle výsled­ků posled­ního sčítání oby­va­tel­st­va je v České repub­lice 78 068 oby­va­tel ukra­jin­ské národ­nos­ti. Úřad práce evi­doval v roce 2020 téměř 160 tisíc zaměst­nanců z Ukrajiny. Jejich počet a výz­nam pro hospodářství ros­te. Mnozí z nich jsou katolíky východ­ního obřadu, jiní navštěvu­jí pravoslavné bohosluž­by. Na srdeč­nou výzvu papeže Františka zareago­v­ali polští a ukra­jinští biskupové společným prohlášením, jímž upo­zorňu­jí nejen na nebezpečí války, ale i na hrůzné její násled­ky pro celou Evropu.

Nemůžeme přehléd­nout, že Rusko na začátku roku 2014 anek­to­va­lo Krym a krátce poté začali Ruskem pod­porovaní sep­a­ratisté bojo­vat pro­ti ukra­jin­ským vlád­ním silám na východě, v Doněcku a Luhansku. Z regionu uprch­lo do jiných částí Ukrajiny asi 1,5 mil­ionu lidí a tisíce civilistů a vojáků zemře­ly nebo byly zraněny. Zatímco na jaře 2021 bylo Rusko mno­ha západ­ní­mi země­mi obviňováno, že se snaží vypro­voko­vat nepo­je a vojen­ské stře­ty pořádáním vojen­ských cvičení v blízkosti hran­ic, masivní ruské hro­madění vojsk těs­ně za hran­ice­mi vyvola­lo počátkem pros­ince poplach. Toto hro­madění pokračo­va­lo a začátkem toho­to měsíce vyda­lo brit­ské min­is­ter­st­vo zahraničí Velké Británie prohlášení, v němž uved­lo, že má důkazy o tom, že Rusko připravu­je plány na nas­tolení proruské vlády na Ukrajině. I Česká repub­li­ka neskrývá své obavy.

„Kéž Pán Bůh vys­lyší naše mod­l­it­by! Kéž při­jme naši mod­l­it­bu! Kéž by ji půst a společné post­ní bdění posílily  a staly se naší jedi­nou zbraní! Kéž Pán Bůh zachová mír na Ukrajině i na celém světě! Kéž naše osob­ní a společná mod­l­it­ba za ten­to den zazáří v celém světě a daru­je svě­tu mír na Ukrajině!“, řekl v min­ulých dnech Svjatoslav Ševčuk, duchovní hla­va ukra­jin­ské řeckoka­tolické církve.